You are here

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ 

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:       Κωνσταντίνος Μπίμπιζας- Πίνης  

ΘΕΣΗ:                               Α’ Σύμβουλος Δ.Σ. Πολεμικού Μουσείου

                                          Ταξίαρχος (Δ) ε.α. Π.Α.

ΗΜΕΡ. ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ:       16/02/1960

Στοιχεία Επικοινωνίας:      Βούρβαχη 1, Καματερό Αττικής, Τ.Κ. 134 51

                                      + (30) 210 724 7905

                                               bibizaspinis.kon@gmail.com

Οικογενειακή Κατάσταση: Παντρεμένος με την Ελένη Τζανιδάκη και πατέρας δύο αγοριών.

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

-           Απόφοιτος της Σχολής Ικάρων (Σ.Ι.) Τάξεως 1982 (Ανθυποσμηναγός

Διοικητικός, Αρχηγός στην Ειδικότητά του και με απονομή του βραβείου από τη Σ.Ι,

‘’Πρωτεύσαντος στην Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση’’).

 

-           Απόφοιτος της Σχολής Κατωτέρων Επιτελών της Πολεμικής

Αεροπορίας (ΣΠΑ/ΣΚΕΑ) τάξεως 1986.

 

-           Απόφοιτος της Σχολής Πολέμου Αεροπορίας/ Τμήμα Ανωτέρων

(ΣΠΑ/Α) τάξεως 1996.

 

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

-           30/05/1982 – 30/06/1984, (βαθμός Ανθυποσμηναγός) : Αξιωματικός

Προσωπικού 360 ΜΑΕ και προϊστάμενος γραφείου Στρατιωτικού

           Προσωπικού και Επιστράτευσης στη Σχολή Ικάρων.

 

-           1/07/1984 – 3/11/1987, (βαθμός Υποσμηναγός) : Επιτελής γραφείου

προαγωγών – αποστρατειών Αξιωματικών, στη Διεύθυνση

           Στρατιωτικού Προσωπικού του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας

           (ΓΕΑ/Β4/2).

 

-           4/11/1987 – 10/08/1990, (βαθμός Υποσμηναγός - Σμηναγός) : 135

Σμηναρχία Μάχης, ως Τμηματάρχης Προσωπικού της Σμηναρχίας.

  

-           10/08/1990 – 10/08/1992, (βαθμός Σμηναγός): Σ.Γ/ΥΕΘΑ, ως Επιτελής.

 

-           18/08/1992 – 30/08/1994, (βαθμός Σμηναγός) : Διευθυντής 1ου

Επιτελικού Γραφείου, της Διοίκησης Αεροπορίας, του Γενικού

           Επιτελείου της Εθνικής Φρουράς της Κυπριακής Δημοκρατίας

           (ΓΕΕΦ/ΔΑ).

 

-           1/09/1994 – 15/05/1996, (βαθμός Επισμηναγός) : Τμηματάρχης

Στρατιωτικού Προσωπικού της 115 Πτέρυγας Μάχης.

 

-           16/05/1996 – 30/06/1998, (βαθμός Επισμηναγός): Τμηματάρχης

Προσωπικού της Σχολής Ικάρων και Στρατιωτικός Εκπαιδευτής.

 

-           1/07/1998 – 15/07/2001, (βαθμός Αντισμήναρχος) : Τμηματάρχης

Στρατιωτικού Προσωπικού, στη Διεύθυνση Προσωπικού της Διοίκησης

Αεροπορικής Εκπαιδεύσεως (ΔΑΕ/Α5/1).

 

-           16/07/2001 – 7/06/2006, (βαθμός Αντισμήναρχος): Τμχης

Υποστήριξης της Γενικής Επιθεώρησης του Γενικού Επιτελείου

Αεροπορίας (ΓΕΑ/ΓΕ/ΔΕΠΙΘ/2).

 

-           8/06/2006 – 27/06/2008, (βαθμός Σμήναρχος) : Διοικητής της

Σχολής Υπαξιωματικών Διοικητικών (ΣΥΔ).

 

-           Τον Σεπτέμβριο του 2008 τέθηκε σε αποστρατεία με αίτησή του,

προαγόμενος στον βαθμό του Ταξιάρχου.

 

-           Σε όλους τους βαθμούς έχει προαχθεί ‘’κατ΄ εκλογήν’’.

-       Κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του στην Πολεμική Αεροπορία, παράλληλα με τα κύρια καθήκοντά του, εκπόνησε εκπαιδευτικές σημειώσεις ως εκπαιδευτής στη Σχολή Ικάρων, δημοσίευσε άρθρα σε στρατιωτικά περιοδικά και ήταν μέλος ομάδων εργασίας εκπόνησης θεσμικών κειμένων, ως ακολούθως:

-           1982. Εκπόνηση Διπλωματικής Εργασίας με θέμα «Η Επικοινωνία ως Πρωταρχικός Παράγοντας στην Άσκηση της Διοίκησης στις Ε.Δ», που βαθμολογήθηκε με «Άριστα».

-           Συγγραφέας του εγχειριδίου “Διοίκηση – Επιτελικά Καθήκοντα”, το οποίο διδασκόταν στο 4ο έτος σπουδών στη Σχολή Ικάρων και σε όλους τους σπουδαστές της Σχολής, όλων των ειδικοτήτων.

-           Δημοσίευση άρθρου στην Αεροπορική Επιθεώρηση (επίσημο περιοδικό του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας), στο τεύχος 67/Μάϊος 2002, με θέμα “Η Στρατιωτική Θητεία Θεμελιώδης Παράγοντας στην Αμυντική Ισχύ της Χώρας”.

-           Δημοσίευση άρθρου στην εφημερίδα της Ένωσης Αποστράτων Αξιωματικών Αεροπορίας «ΗΧΩ ΤΩΝ ΑΙΘΕΡΩΝ» με θέμα, «Έλληνες Αρβανίτες, Όλη η Αλήθεια».

-           Βασικό μέλος της ομάδας εργασίας που συγκροτήθηκε στη Διοίκηση Αεροπορικής Εκπαίδευσης (ΔΑΕ), για την εκπόνηση θεσμικού κειμένου (Βασικής Διαταγής) που αφορά την παρεχόμενη εκπαίδευση στις ανώτατες (Σχολή Ικάρων) και ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές [Σχολή Τεχνικών Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΤΥΑ), Σχολή Υπαξιωματικών Διοικητικών (ΣΥΔ) και Σχολή Ιπταμένων Ραδιοναυτίλων (ΣΙΡ)].

-           Μέλος επιτροπής,που συγκροτήθηκε με διαταγή του Αρχηγού Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας, προκειμένου να εκπονηθεί νομοθετικό πλαίσιο για την οργάνωση και λειτουργία της Ανώτατης Σχολής Ικάρων και της παρεχόμενης σ΄ αυτήν εκπαίδευσης.

-           Επικεφαλής ομάδας εργασίας και κύριος υπεύθυνος έναντι του Αρχηγού Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας, για την εκπόνηση των κάτωθι θεσμικών κειμένων:

                         (1). Κανονισμός Επιθεωρήσεων – Αξιολογήσεων – Επιτελικών Επισκέψεων Μονάδων και Υπηρεσιών της Πολεμικής Αεροπορίας.

             (2). Εγχειρίδιο Επιθεωρήσεων Μονάδων και Υπηρεσιών της Πολεμικής Αεροπορίας.

-           2009 – 2011. Μετά την αποστρατεία του εργάστηκε στον ιδιωτικό τομέα ως εκπαιδευτής ενηλίκων στο Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΚΕΚ) «Εκπαίδευση – Επικοινωνία – Σχεδίαση - Υλοποίηση Κοινοτικών Προγραμμάτων» και ειδικότερα στην εκπαίδευση προσωπικού ιδιωτικής φύλαξης (Security).

-         Νοέμβριος 2019. Εκπόνηση και παρουσίαση στο 1ο Αεροπορικό Συνέδριο του Συνδέσμου Αποφοίτων Σχολής Ικάρων «ΙΚΑΡΟΣ» εισήγησης με θέμα,  ‘’Αξιοποίηση Εφεδρείας και Προοπτικές στη Σημερινή Εποχή’’.

ΠΑΡΑΣΗΜΑ - ΔΙΑΜΝΗΜΟΝΕΥΣΕΙΣ – ΜΕΤΑΛΛΙΑ

-           Έχει τιμηθεί με όλα τα παράσημα, μετάλλια και διαμνημονεύσεις  που

προβλέπονται για το βαθμό και την ειδικότητά του, ως ακολούθως:

-        Χρυσός Σταυρός Τάγματος Φοίνικα.

-        Χρυσός Σταυρός Τάγματος Τιμής.

-        Ταξιάρχης Τάγματος Φοίνικα.

-        Ταξιάρχης Τάγματος Τιμής.

-        Μετάλλιο Ευδοκίμου Διοικήσεως Β΄ Τάξεως.

-        Μετάλλιο Ευδοκίμου Διοικήσεως Γ΄ Τάξεως.

-        Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Β΄ Τάξεως.

-        Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας Γ΄ Τάξεως.

-        Μετάλλιο Αξιωματικού Επιτελούς Β΄ Τάξεως.

 

ΛΟΙΠΑ

-          Από την ημέρα της αποστρατείας του και επί δώδεκα έτη, δραστηριοποιήθηκε ως εκλεγμένος Πρόεδρος και ως Γραμματέας στον Παραδοσιακό - Λαογραφικό Σύλλογο Καματερού “ΤΟ ΓΙΟΡΝΤΑΝΙ” (Πολιτιστικό Σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα) και υπήρξε από τους βασικούς συντελεστές οργάνωσης - ανάπτυξης και λειτουργίας της Λαογραφικής Έκθεσης του Συλλόγου. Ερευνητής της τοπικής ιστορίας του Καματερού και της ευρύτερης περιοχής και βασικό μέλος της επιτροπής εκπόνησης του βιβλίου που εκδόθηκε από τον Δήμο Αγίων Αναργύρων – Καματερού με τον τίτλο «ΤΟ ΚΑΜΑΤΕΡΟ, Ο ΤΟΠΟΣ – Ο ΧΡΟΝΟΣ – ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ». Κύριος ομιλητής σε εκδηλώσεις μνήμης για τη Μάχη του Καματερού (27-1-1827).  

-           Υπήρξε από τα ιδρυτικά μέλη του Συνδέσμου Αποφοίτων Σχολής Ικάρων «ΙΚΑΡΟΣ» και είναι εκλεγμένος Πρόεδρος της Ελεγκτικής Επιτροπής του Συνδέσμου.